Деяким господарям хочеться влаштувати у своїй квартирі таємну кімнату, де можна замаскувати від сторонніх очей…
Як зробити цегляну арку самому
Арка – це криволінійна перемичка, яка є архітектурним елементом отвору стіни або прольоту між опорами. Бічний розпір склепінчастою конструкції забезпечує її міцність. Цегляні арки розрізняються за видами:
- лучкові арки – кладка цегли в них проводиться по напрямній у вигляді усіченої дуги;
- клинчасті арки – цегли укладають клином з пристроєм фіксує «замку»;
- повні арки – цегляна кладка виконується півколом і має висоту в 1/2 ширини прорізу.
Незважаючи на різні способи кладки штучного каменю, послідовність і загальний принцип робіт по виготовленню таких арок особливо не відрізняються. При наявності досвіду в будівельному справі будь-яку з них можна викласти своїми руками.
Матеріали для кладки
При монтажі арок використовуються трапецієвидні клинові цеглини. Форма таких матеріалів дозволяє надійно фіксувати конструкцію склепіння. Клинові цегли можна купити в магазині будівельних матеріалів або виготовити самостійно шляхом механічної обробки звичайних виробів до надання їм потрібної форми.
В якості в’яжучого матеріалу для цегляної кладки арок застосовується цементно-піщаний розчин або спеціальні його види. Наприклад, для оформлення своїми руками вогнищ печей або камінів, розчин готується з глини з домішками дрібного гравію фракцією менше 8мм і шамотного піску.
Облицювання викладених арок часто виконується з використанням декоративного каменю. Цей обробний матеріал зручний, відмінно вписується в інтер’єр практично будь-якого приміщення, надаючи йому солідності.
Виготовлення цегляної арки
На технологію виготовлення своїми руками цегляної арки впливає вибір її виду і конструктивних особливостей. Процес монтажу зводу складається з декількох етапів:
- розрахунок і виготовлення арочного шаблону;
- установка шаблону в отворі або між опорними стовпами;
- цегляна кладка зводу;
- обтиснення і закріплення готової конструкції;
- розбирання шаблону;
- оздоблення арки.
Кожен з цих етапів будівництва вимагає уважного виконання. Тому розглянемо їх детальніше.
Виготовлення арочного шаблону
Кладка арки з цегли виконується із застосуванням спеціального шаблону, який повторює контур майбутнього отвору. Крім формотворною, арочний шаблон виконує несучу функцію в процесі основної роботи. Тому важливо точно розрахувати і виготовити цей допоміжний елемент своїми руками. При його розрахунку потрібно враховувати, що висота підйому арки повинна відповідати її радіусу округлення і бути дорівнює 1/2 ширини прорізу.
Матеріалом для виготовлення шаблону служать дошки і листи деревостружкових плит (ДСП). На аркуші ДСП олівцем намічається центр конструкції арки, її нижні і верхні точки. Потім їх потрібно з’єднати дугою до отримання усіченого півкола. За виконаної розмітці випилюються два кружала, підстави яких прибиваються за довгим торцях дошки. Довжина відрізка дошки повинна відповідати ширині отвору, а її поперечний розмір – товщині майбутньої арки. До дугоподібної частини кружал, починаючи з основи конструкції, прибивають смуга оргаліту т. 6мм, на якій буде проводитися цегляна кладка. Шаблон готовий.
Установка шаблону
Установка виготовленого своїми руками шаблону виконується за допомогою бічних підпор. Вони виготовляються з дощок і встановлюються із внутрішньої сторони прорізу, потім розпирає між собою брусами потрібної довжини або іншими дошками. Потім на верхній торець підпор встановлюється шаблон.
Для правильного розміщення на ньому каменю кладки потрібно зробити розмітку. Для цього на середину шаблону встановлюється цегла. Потім розсовується циркуль на ширину рівну товщині цегли плюс 0,5 см товщини шва кладки. Від покладеного цегли відкладаються зафіксовані відстані по крайці шаблону з нанесенням відміток. Це потрібно виконати по обом сторонам шаблону.
Виконання кладки арки
Арочна кладка ведеться рівномірно з двох сторін шаблону, поступово пересуваючись до його середини. Положення кожного укладеного каменю повинно відповідати своїй позначці. Нанесення розчину на постіль цегли повинно бути клиноподібним – це поліпшить фіксацію матеріалів. Шви кладки не повинні розширюватися на величину більше 25мм. Після завершення основної роботи в середині арки вертикально встановлюється замковий цегла. Він щільно забивається і фіксує всю конструкцію.
Правильність кладки і напрямки радіальних швів перевіряються по розмітці та шнуру, кінець якого прив’язується до цвяха, забитого в центрі опорної частини шаблону.
Опалубку можна видаляти через 2-3 тижні, на цей термін впливають температура повітря і якість розчину. Щоб витягти шаблон необхідно видалити розпірки і опорні дошки, а після цього акуратно опустити його вниз.
Оздоблення арки
Вражаючий результат можна отримати при обробці цегляної арки своїми руками з використанням декоративного каменю. Для цього процесу застосовуються його вузькі пластини – так простіше кріпити їх на арочних заокругленнях. Порядок подальших дій такий:
- Поверхню арки зачищається разом з частиною прилеглих стін і обробляється грунтовкою. При гладких поверхнях на них робляться насічки.
- Готується розчин, що складається з клею, піску і вапна. Його склад може змінюватися залежно від виду декоративного каменю.
- Звичайно, крім арки, піддаються облицюванні прилеглі частини стін. Перший ряд каменю укладається знизу на стиках арки і стіни.
- Укладання наступного ряду каменю теж починається знизу, але крайній камінь повинен в ньому трохи виступати за стик. Всі інші камені укладаються внахлест.
- Елементи обробки закруглених країв арки попередньо обрізаються по дузі за допомогою будівельного ножа і плоскогубців.
- Внутрішня частина арки облицьовується елементами декоративного каменю також їх укладанням внапуск.
- Після обробки утворилися шви закладаються спеціальним розчином, який наноситься шпателем.
Цегляні арки можуть виконуватися своїми руками в різних стилях, але кладка будь-якого з них додасть вашому житлу оригінальний вигляд і чудову атмосферу.