Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

Звичайна лазня має кілька функціонально різних приміщень. Для їх поділу існує три основних види дверей:

  • Прості дерев’яні двері мають полотно, виготовлене з шпунтованих дощок, які можуть обшиватися оздоблювальними матеріалами, наприклад вагонкою. Вхідні дерев’яні двері виготовляються з одинарною або подвійною дерев’яною коробкою, яка встановлюється в отворі входу. Другий варіант передбачає найкращі теплоізоляційні якості дверної конструкції.
    Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція
  • Прозорі скляні двері часто використовуються в саунах і виготовляються з товстого вогнетривкого матеріалу. Для росіян лазень скляні двері мало підходять. До того ж, самому виготовити її практично неможливо, але встановити фабричну скляні двері в лазню своїми руками цілком реально. При цьому необхідно враховувати, що ціна вогнетривкого скла на порядок дорожче деревини. Незважаючи на це, багато ігноруючи практичність, вважають за краще все-таки мати скляні двері парилки в банному інтер’єрі. Термостійка скляна двері не схильна до деформацій, відрізняється вологостійкістю і не виділяє смол, характерних для хвойних порід дерева.
    Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція
  • Комбіновані двері – вони є хорошим вибором для тих власників бань, які не можуть визначитися який з вищеописаних видів дверей їм підійде. Комбінована конструкція дверного полотна – це дві двері в одному «флаконі»: дерев’яна і скляна. Дверна коробка і нижня частина полотна комбінованої двері дерев’яні, а його верхня частина оснащується прозорою вставкою, яка може мати різні розміри.
    Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

При виборі або самостійному виготовленні двері в лазню потрібно враховувати специфіку такої споруди: високу вологість і температуру її деяких приміщень – мийного відділення та парилки. Особливості банного мікроклімату визначають матеріал виготовлення дверей, їх розміри і фурнітуру. Можливі втрати тепла при роботі дверей можуть бути зменшені за допомогою оптимізації їх конструкції.

Вибір матеріалу і фурнітури

Найкращим матеріалом виготовлення дверей лазні, незважаючи на різноманітність її скляних аналогів, як і раніше, є деревина. Цьому є цілком розумні причини. При розігріві парильні вона виділяє в повітря цілющі ефірні масла, які надзвичайно корисні для організму. Іншим фактором є доступність деревини і простота її обробки, яка дозволяє виготовити і встановити двері для лазні своїми руками.
Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

Матеріалом для нього можуть служити дуб, липа, кедр, осика або модрина. Всі ці породи дерева мають оздоровчим ефектом під час банних процедур, та й не тільки. Від використання і цінності тієї чи іншої деревини буде залежати вартість обраної дверної конструкції. Для оптимізації витрат полотно дверей парилки, виготовлене з дешевого матеріалу можна обшити цінними породами.

Основне у виборі дверної фурнітури для лазні – це її антикорозійна стійкість у вологому середовищі і низька теплопровідність. Від дотику до металевої дверної ручки в розігрітій парильні можна отримати опік. Тому в банної двері набагато безпечніше використовувати дерев’яні ручки і клямки.
Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

Дверні петлі повинні бути виконані з кольорових металів, наприклад – латуні. Вони не іржавіють і мають привабливий вигляд. При використанні петель з чорного металу, їх необхідно попередньо пофарбувати термостійким антикорозійним складом – емаллю або фарбою. При відкриванні дверей парилки назовні, отримати опік від нагрітих петель вкрай проблематично.

Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

Виготовлення дверей

Для отримання готової двері потрібно підготувати пиломатеріал, зібрати дверне полотно і виконати його обв’язку.

Заготівля пиломатеріалу

Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

Після вибору деревини можна підбирати пиломатеріал. Для роботи знадобляться:

  • Обрізна дошка товщиною 30-40мм для складання дверного полотна.
  • Брусок завширшки 50-60мм для обв’язки полотна. Товщина бруска повинна бути на 0,5 см більше обраної товщини дошки.
  • Брус перетином 100х100мм для виготовлення коробки дверей.
  • При виборі пиломатеріалу потрібно звернути увагу на деякі моменти:
  • Сухість пиломатеріалу. Він повинен бути просушений, в іншому випадку готова двері буде деформуватися.
  • На матеріалі повинні бути відсутні сліди гнилі.
  • Пиломатеріал не повинен мати багато сучків. Хоча це і красиво, але вони здатні з часом випадати.

Процес складання

Для виготовлення дверей знадобляться пилка, фуганок і рубанок, а також долото, дриль, стамеска, рулетка і шуруповерт. З метою зменшення втрат тепла через отвір дверей парилки, висота її приймається рівною 1600-1700мм, а ширина -700мм. Робота виконується так:

Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція

  • Спочатку потрібно підібрати дерев’яні дошки, що мають приблизно однакові розміри по ширині і нарізати їх на шматки потрібної довжини. Всі сторони дощок слід обробити рубанком.
  • Потім по сторонам дощок потрібно вибрати чверті в їх дзеркальному відображенні. Це виконується з їх бічних сторін. З’єднання дощок чвертями повинно вийти внапуск.
  • Дошки полотна можна з’єднувати способом «шип-паз» Для банних умов такий тип з’єднання буде особливо надійний.
  • Для склеювання полотна дошки потрібно укласти таким чином, щоб розміри зазорів між ними були мінімальними і не перевищували 1мм. Для щільного притискання при склеюванні дощок потрібно встановити клини і пару нерухомих упорів.
  • Після висихання клею полотно потрібно зміцнити поперечними планками. Вони фіксуються за допомогою шурупів, головки яких слід «втопити» у деревині полотна. Перевіряються розміри, рівність діагоналей двері і паралельність її сторін.
  • Потім можна кріпити обв’язку. Її бруски з’єднуються між собою в «шип», або внапуск в ½ перерізу. Обв’язка дверного полотна також кріпиться за допомогою саморізів і клею.
  • Якщо виготовлення обв’язки важко, то замість неї по торцях дверей потрібно прибити дерев’яні бруски, які мають потрібні розміри. Ця процедура захистить дверні дошки від попадання вологи.
  • Після закінчення кріплення обв’язки поверхня двері потрібно відшліфувати наждачним папером і покрити оліфою в 2-3 шару.
  • Якщо косяки отвору підготовлені, то після її висихання вхідні двері в лазню встановлюється на її законне місце.

При плануванні роботи варто знати, що перед тим, як зробити двері в лазню своїми руками, необхідно почекати півроку для остаточної усадки дерев’яної споруди. Це допоможе уникнути неприємностей, пов’язаних з перекосами і появою тріщин у двері.

Главная / Виготовлення / Як зробити двері в лазню самостійно: інструкція
Вверх