Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Навіть найбільш типову планування будинку або квартири можна видозмінити з допомогою нехитрих архітектурних прийомів. Причому, щоб їх застосувати, не обов’язково бути професійним будівельником – достатньо мати бажання щось покращити або створити своїми руками. Один з елементів, що часто використовуються для додання особливої елегантності інтер’єру, – арка.

Арочний отвір – це безпрограшний спосіб додання житлу вишуканої витонченості, який цілком можна реалізувати своїми руками. Його дуже часто обладнають на місці міжкімнатних прорізів, замінюючи їм звичні двері.

Матеріали, з яких можна спорудити арку

Сучасний ринок будівельних матеріалів дозволяє втілити в життя найсміливіші ідеї. Якщо раніше вважалося, що арочний отвір в зведенні стіни або замість двері можна створити тільки на етапі початкового будівництва, виклавши його з цегли, то тепер за допомогою різноманітних пластичних і гнучких будматеріалів таку задумку цілком можна реалізувати навіть у вже готовому будинку.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Найбільш придатними для ремонтних робіт у такому випадку будуть наступні матеріали:

 • арочний профіль і гнучкий гіпсокартон;
 • МДФ;
 • гнуте дерево.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Якщо з гіпсокартону арочні отвори доведеться будувати з нуля, то, щоб оформити дверний отвір дерев’яною аркою, можна замовити гарну конструкцію з дерева на фабриці, яка спеціалізується на виготовленні таких виробів. Головне – точно вказати необхідні розміри, щоб арки без проблем увійшли в міжкімнатні отвори, і майстрові залишалося тільки красиво закрити простір навколо них. Єдиний недолік такого оформлення полягає в тому, що конструкція з гнутого дерева – недешеве задоволення. Але і тут є вихід – встановити в дверний проріз каркас з МДФ, який зовні має структуру і малюнок дерева, але ціна його набагато демократичніше.

Етапи створення своїми руками арки з профілю гіпсокартону

Якщо ви живете у квартирі не один рік і вирішили оновити ремонт, оформивши міжкімнатні отвори у вигляді арок, – не поспішайте зносити стіни і будувати нові. Сучасні технології дозволяють зробити це акуратно, навіть не завдавши великої шкоди іншій обстановці.

Для проведення ремонтно-оздоблювальних робіт необхідні такі матеріали та інструменти:

 • направляючий алюмінієвий профіль;
 • спеціальний арочний профіль;
 • гнучкий арочний гіпсокартон;
 • стрічка для зміцнення стиків;
 • саморізи, дюбелі;
 • рівень;
 • макетний ніж для різання гіпсокартону;
 • дриль і шуруповерт;
 • ножиці для нарізання профілю;
 • акрилова грунтовка;
 • шпаклівка і шпатель.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Процес роботи включає в себе такі основні етапи:

 • розрахунок радіуса майбутньої арки;
 • підготовка отвору;
 • виготовлення та встановлення каркасної конструкції;
 • кріплення гіпсокартону на каркас;
 • забивання з’єднувальних швів;
 • грунтування, вирівнювання і чистове шпаклювання гіпсокартонної поверхні.

Як правильно розрахувати радіус арки

Перед тим, як почати своїми руками будувати арочний отвір, потрібно правильно розрахувати його радіус. Ніколи не варто покладатися «на око» – побудовані в такому випадку арочні отвори можуть у підсумку виявитися несиметричними.

Для проведення розрахунку прийнятного радіусу кола арки знадобляться такі розміри: висота майбутньої конструкції, глибина арки (вона дорівнює товщині стіни) і ширина арочного прольоту ( тобто, ширина простору, який буде перекрито аркою).

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Щоб обійтися без складних математичних формул, краще намалювати невеликий проект майбутньої конструкції в будь-якому зручному масштабі, наприклад, 1:50, і скористатися циркулем. Накресливши дверний отвір, в якому планується встановити каркас, малюємо на кресленні вісь симетрії і, поставивши циркуль на цю вісь, підбираємо оптимальний радіус дуги. Далі залишається все перевести з масштабу в нормальні розміри і можна починати виготовлення необхідних елементів.

Тим, хто все ж таки віддає перевагу тільки математичну точність, радіус допоможе вирахувати така формула: R=L2+H2/2H, де R – позначає радіус кола арки, L – половина хорди дуги, H = висота підйому арки.

Як створити каркас арочної конструкції і правильно закріпити гіпсокартон

Підготувавши дверний отвір до установки конструкції, слід зібрати каркас з алюмінієвого профілю. Для цього виріжте дві напрямні необхідної довжини з металевого профілю і закріпіть їх на стіні. Довжина напрямних повинна дорівнювати ширині дверного отвору, в якому буде встановлюватися арка. Напрямні кріпляться до верхньої частини дверної перемички. По обидві сторони прорізу також встановіть по два профілю, але їх розміри будуть залежати від того, який радіус арки ви вибрали. Якщо рамку з металевого профілю потрібно зафіксувати на бетонній стіні, то з допомогою перфоратора просвердлите отвори, вставте дюбелі, а потім закрутіть саморізи.

У випадку, коли планується зробити дуже широкі арочні отвори, то на каркас краще встановити додаткові поперечні сегменти з металопрофілю, щоб прикріплений до нього гіпсокартон не прогинався всередину.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Наступний крок після створення каркасної конструкції – виготовлення двох гіпсокартонних заготовок. Для цього на аркуші гіпсокартону потрібно накреслити два півкола обраного радіусу і вирізати їх з допомогою спеціального макетного ножа або електролобзика.

Малювання контуру арки – дуже важливий і відповідальний етап. Якщо ви не приділите йому належної уваги, у результаті може виявитися, що весь ваш подальший труд буде марним. Малоймовірно, що вам вдасться знайти такий величезний циркуль, тому використовуйте для створення кола старий перевірений поколіннями спосіб. На осі симетрії вкрутіть у гіпсокартон шуруп, прив’яжіть до нього мотузку потрібної довжини із закріпленим на іншому кінці олівцем або крейдою та малюйте, стежачи за тим, щоб мотузка була постійно в натягнутому стані.

Вирізані своїми руками заготовки прикріпіть саморізами з обох сторін отвору до закріпленому раніше профілю. Для прискорення процесу кріплення доцільно скористатися шуруповертом, а не звичайною викруткою.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

По краю зігнутої частини гіпсокартонного листа слід прикріпити спеціальний профіль і з’єднати обидві сторони арки перпендикулярними сегментами, на які прикріпити смугу гіпсокартону довжиною, що дорівнює довжині дуги і шириною, рівній глибині дверній ніші, в яку монтується конструкція.

Виготовлення міжкімнатного арочного отвору

Після цього залишається закласти шви і стики гіпсокартону, прогрунтувати поверхню, вирівняти її і покрити декоративної шпаклівкою або заклеїти шпалерами. На цьому виготовлення декоративного арочного отвору буде завершено.

Якщо ви заздалегідь запасетеся усіма необхідними матеріалами та інструментами, то виготовлення і установка своїми руками на місці міжкімнатних прорізів арки у вас займе 1-2 дні. Ще пару днів доведеться витратити на фінішну обробку.

Главная / Виготовлення / Виготовлення міжкімнатного арочного отвору
Вверх