Як утеплити квартиру
Кожен мешканець панельної багатоповерхівки або старої хрущовки знає, що кліматична обстановка в таких хоромах залишає бажати кращого.
Влітку, як правило, стіни не захищають від спеки, а взимку – від холоднечі.
Не будемо лаяти проектувальників і будівельників радянських часів, розглянемо, як утеплити квартиру зсередини.
Можна піти найлегшим і нехитрим шляхом – стіни обвішати килимами, вікна заліпити канцелярським скотчем, під вхідні двері покласти товстий килимок.
Але під килимами з’явиться цвіль, скотч відвалиться разом із фарбою, та й килимок буде тільки заважати.
Утеплення квартири зсередини
Утеплення квартири зсередини стає ефективнішим у разі послідовного усунення витоків тепла з квартири.
Ось кілька ефективних порад, як допомогти собі в ситуації, що склалася. Частина з них пов’язана з серйозним ремонтом, а іншу можна реалізувати за один вечір з мінімумом витрат.
Почати варто з найпростіших “ворогів”, які забирають найбільше тепла, – щілин на вікнах і дверях.
Утеплення вікон у квартирі
Початковий етап – вікна. Це найпоширеніше джерело протягів і контакту із зовнішнім повітрям.
Віконні рами часто підігнані погано під розмір віконного отвору, між рамою і вікном утворюються щілини, а скло часто просто деренчить від вітру.
Добре допомагає позбутися цієї проблеми встановлення склопакетів. Сучасні технології виготовлення склопакетів роблять їх звуко- і теплонепроникними. Їм не потрібна допоміжна теплоізоляція, і вони навіть прикрашають інтер’єр своїм сучасним виглядом.
Найоптимальнішим буде встановлення двокамерного склопакета. Однокамерний пропускатиме і холод, і тепло, а трикамерний – надто важкий і дорогий.
Якщо немає можливості замінити старі вікна на більш сучасні, спробуємо утеплити їх.
Перед початком процесу вікно треба помити, висушити і знежирити.
Для початку зміцнимо скло за допомогою шпаклівки або замазки.
Наступний момент – наклейка ущільнювача. За наявності ущільнювача на клейовій основі – він просто наклеюється на рами. Якщо ж ні, то знадобиться нанести клей і на раму, і на ущільнювач.
Бажано займатися цим у таку погоду, коли вітер не дме у Ваш бік. На холоді клей погано липне, тому зайнятися утепленням квартири краще заздалегідь.
У цегляних будинках, під широкими підвіконнями будівельники часто залишають порожнечі. Для утеплення житла в такому разі підвіконня знімається, а вільний простір заповнюється утеплювачем.
Утеплення вхідних дверей
Двері, особливо старі, як правило, оберігають тільки від небажаних відвідувачів, але не від потоків повітря. То як же утеплити їх?
Найчастіше потрібно відновити щільне примикання дверного полотна до його коробки.
Це можна зробити за допомогою нащельних рейок, ущільнювальних стрічок на клейовій основі, м’яких трубок із пластику, клиноподібних планок.
Якщо щілина є і під дверима, то доведеться зробити поріг, переважити двері нижче й ущільнити їх спеціальною шиною, яка підніматиметься під час відчинення дверей і опускатиметься під час зачинення.
А ще краще поставити подвійні двері, як це зараз модно робити. Зовнішні – надійні металеві. Внутрішні – тепло- і звукоізоляційні.
Після ущільнення вхідних дверей і вікон одразу зникнуть протяги, і в квартирі стане набагато тепліше.
Утеплення стін у квартирі зсередини
Іноді, наприклад, під час усадки ґрунту під будинком, у стінах, що відокремлюють квартиру від вулиці або коридору, який не особливо опалюється, утворюються тріщини. Або ж вам просто може не вистачати укладеної будівельниками теплоізоляції – холодні стіни забирають багато тепла з приміщення. У таких випадках можна встановити на них додатковий шар теплоізоляції.
Взагалі, найкращого ефекту досягають під час встановлення теплоізоляції зовні будівлі. Але це часто пов’язано з небезпечними роботами на висоті, необхідністю оброблення всієї стіни будівлі, що до того ж потребує узгодження в архітектурному бюро міста.
Утеплення стін квартири зсередини дає змогу уникнути всіх цих труднощів, але має і свої недоліки. Шар теплоізоляції трохи зменшить корисну площу приміщення, а щоб водяна пара, в результаті конденсації на холодних стінах, не накопичувалася всередині теплоізоляційного матеріалу, погіршуючи його якості, потрібно буде встановити ще й пароізоляцію. В іншому, це все дрібниці.
Перш ніж приступати до утеплення стіни зсередини, слід обдерти старе оздоблення і пошукати тріщини. Якщо такі виявляться і є відчуття, що вони можуть виявитися наскрізними (до вулиці), то штукатурку в цьому місці потрібно збити до цегли і перевірити ваше припущення. Що робити зі щілинами в стінах – читайте в іншій нашій статті.
Внутрішнє утеплення стін зазвичай виконують каркасним способом, дуже схожим на вирівнювання стін гіпсокартоном. Власне, одне іншому і не заважає.
Просто між несучою стіною і гіпсокартоновими плитами укладається шар теплоізоляції – мінеральна (кам’яна) вата, присутня на ринку в різних видах і під безліччю брендів.
Найзручніше буде працювати з теплоізоляцією у вигляді напівжорстких або жорстких плит. Їх просто вкладають між ребрами каркаса і надійно закріплюють, щоб з часом вони не просіли під власною вагою.
Товщина таких плит буває різна. У нашому випадку буде достатньо і пари сантиметрів (хоча все залежить від індивідуальних умов), але виробники частіше випускають вироби від чотирьох до десяти сантиметрів завтовшки.
Великих пропусків між плитами теплоізоляції допускати не варто. Хоча повітря і саме є непоганим теплоізолятором, помітні проміжки краще заповнити монтажною піною.
Тепер про пароізоляцію.
Стіна всередині все одно залишиться холодною. А у квартирі (особливо на кухні та поруч із санвузлом) завжди присутні пари води, які конденсуються на холодних поверхнях. Тобто, в нашому випадку волога буде накопичуватися між несучою стіною і теплоізоляцією. А остання, володіючи пористою структурою, цю вологу буде успішно вбирати і відволожуватися, втрачаючи свої теплоізоляційні якості, просідаючи і руйнуючись.
Щоб цього не відбувалося, досить не дати парам води проникнути всередину нашої конструкції. Для чого між гіпсокартоном і теплоізоляцією укладається так звана пароізоляційна мембрана. Це тонка полімерна плівка, під час монтажу якої бажано обійтися без її пошкоджень і пропусків у покритті. Всі дірки і стики бажано проклеїти спеціальним скотчем. В іншому, для економії, можна обійтися і парниковою плівкою зі звичайним скотчем.
Далі монтується ще один рівень каркаса (щоб між гіпсокартоном і пароізоляцією був повітряний проміжок) і потім вже сам гіпсокартон.
Утеплення підлоги у квартирі
Якщо у Вас холодна підлога, що найбільш злободенно для мешканців першого поверху, без її утеплення не обійтися.
Щоб закрити щілини між плитами перекриття, для початку знадобиться зробити бетонну стяжку.
Найефективніше утеплення в цьому випадку – тепла підлога. Вона може бути водяною, електричною або, за останнім словом техніки – інфрачервоною.
Якщо Вас з якихось міркувань подібне не влаштовує, можна зробити класичну підлогу на лагах, у цьому разі між плитою і підлоговим покриттям буде прошарок повітря, а повітря, як відомо, хороший теплоізолятор.
Заміна радіаторів опалення
Якщо у Вас у квартирі встановлені старі радіатори опалення (батареї), особливо плоскі радянські сталеві прямокутники, то їхнього тепла може не вистачати на належний обігрів приміщення.
У такому разі варто замислитися про заміну радіаторів опалення на сучасні: сталеві або біметалеві.
Чавунні батареї, як і старі “гармошки”, мають низький ККД, а суто алюмінієві (з найкращим ККД) у багатоповерхівки не ставлять через підвищений тиск у магістралі опалення.
Скління балкона або лоджії
Якщо у Вас є балкон або лоджія, то для поліпшення теплоізоляції квартири його можна засклити й утеплити. Це особливо ефективно, якщо на лоджію виходять вікна відразу з декількох приміщень квартири.
Щоправда, якщо кватирка з кухні виходить на засклену лоджію, то взимку щільно закрите засклення неопалюваного балкона покриватиметься кіркою льоду зсередини.
Або потрібно проводити туди опалення, або тримати взимку скління балкона відкритим. На балконі, звісно, буде холодно, але навіть відкрите скління захищає від вітру. Особливо на верхніх поверхах багатоповерхівок.
І ще один важливий момент на закінчення: під час вибору теплоізоляційних матеріалів, звісно ж, потрібно переконатися в їхній екологічності та відповідності стандартам якості.
Безумовно, утеплення житла – процес кропіткий і потребуватиме чималих зусиль, але хіба заради затишку і комфорту для себе і своїх домочадців не слід постаратися?