Пристрій і експлуатація протипожежних дверей по ГОСТ і ДБН

Основною функцією протипожежних дверей є запобігання поширення прямого вогню, а також продуктів горіння. Головні характеристики двері включають таке поняття, як межа вогнестійкості. Вогнестійкість – це величина, виражена тимчасовим інтервалом, протягом якого двері здатні стримувати вогонь без втрати їх експлуатаційних властивостей. Межі вогнестійкості встановлюють при проведенні випробувань за методиками ГОСТ. Вимоги до протипожежних дверей встановлюють два граничні стани: E – втрата цілісності конструкції двері і I – втрата теплоізолювальної здатності.

protivopozhar

Згідно Сніп, і іншим прийнятим нормативним документам, в залежності від характеристики вогнестійкості встановлюються типи протипожежних дверей:

  1. Протипожежні двері з межею вогнестійкості 60 хвилин;
  2. Протипожежні двері з межею вогнестійкості 30 хвилин;
  3. Протипожежні двері з межею вогнестійкості 15 хвилин.

Металеві протипожежні двері

металева

Для виробництва металевих дверей використовують листову сталь товщиною зрізу не менше 1 мм. Металеві двері мають досить велику вагу, але при цьому високі технічні характеристики. Механічні та міцнісні показники дверей регламентовані ДБН. Типоразмерные ряди представлені в сортаментах ГОСТ. Конструкції металевих дверей розробляються у відповідності з усіма нормами з технічним регламентам заводів-виготовлювачів. Всі металеві дверні полотна і коробки повинні проходити перевірку на відповідність вимогам ГОСТ. На кожну двері нанесене маркування, що містить інформацію про клас вогнестійкості дверей, а також марку застосовуваної сталі. Ремонт металевих протипожежних дверей можливий тільки з проведенням додаткових випробувань на вогнестійкість конструкції. Новим напрямком є застосування в конструкції дверей сталевих профілів. Металева коробка являє собою складний профіль холодної деформації. Протипожежні двері таких конструкцій мають вогнестійкість більше 60 хвилин при перевірці за затвердженими методиками ГОСТ.

Дерев’яні протипожежні двері

проти

Дерев’яні двері класифікують за ГОСТ 6629, який також встановлює загальні вимоги на їх розмірні характеристики. Існує дві технології виробництва протипожежних дверей. Згідно з першою технології, дерев’яні елементи просочують спеціальними складами, що надають необхідні технічні характеристики вогнестійкості, встановлені в ДБН. В процесі експлуатації потрібен періодичний ремонт дверей, полягає в повторному просяканні. Сучасні склади не втрачають своїх властивостей до 10 років. За другою технологією виробляють пристрій негорючого дерев’яного дверного полотна, складається з вогнестійких плит. Конструкція таких дверей може включати наявність спеціальних натуральних наповнювачів (мінеральна вата) або штучних, здатних спінюватися при впливі температури, і, розширюючись, перекривати простір, блокуючи доступ диму і повітря. Пристрій дверної коробки передбачає наявність по периметру двох-трьох шарів ущільнювача від холодного (гумові стрічки) або гарячого (термореактивні прокладки) диму. Дерев’яні двері мають порівняно невелику вагу.

дерев'яні протипожежні

Скляні протипожежні двері

скляні

Скляні, або світлопрозорі двері, згідно ДБН ділять на два типу: з площею більше 25% скління і менше 25% від площі дверного отвору в світлі. Заскленими можуть бути металеві і дерев’яні дверні полотна. За рахунок скління не тільки створюється дизайн, але і зменшується вага металевих дверей. Крім того, засклена поверхня робить приміщення більш світлим. Методики перевірок на вогнестійкість, а також необхідні технічні характеристики викладені в ГОСТ р 53307-2009. Вирішивши зробити ремонт з виконанням обов’язкових вимог пожежної безпеки, наприклад, в торговому центрі, без скляних дверей просто не обійтися. Крім високого межі вогнестійкості, вони мають відмінні експлуатаційні та естетичні характеристики. Їх невелика вага дозволяє монтувати двері в тонких перегородках на перекриттях різного рівня. Розміри протипожежних дверей з склінням відповідають стандартним рядів, представлених у ГОСТ і ДБН. Завдяки можливості використання різних дизайнерських рішень, такі двері широко застосовують у будівлях готелів, ресторанів, галерей, музеїв, торгових комплексів.

Фурнітура та влаштування протипожежних дверей

Протипожежні двері повинні бути оснащені системою дверного доводчика. Вогнестійкі дверні замки виготовляють з оцинкованої сталі. Перевагу варто віддати замків з натискною ручкою і засувкою. Технічні характеристики замку можуть бути абсолютно будь-якими. У разі якщо двері встановлені у вузлах системи евакуації, ДБН вимагає встановлення замків з ручкою push-bar. У будь-якому випадку замки, застосовувані у протипожежних дверях повинні пройти випробування, відповідають вимогам ГОСТ, а їх маркування повинна мати відповідну позначку.

Push bar

Конструкції протипожежних дверей можуть включати вентиляційні решітки, які не стільки знижують вагу дверного масиву, скільки сприяють циркуляції повітря. Технічні показники решіток можуть містити систему самозакрывания.

вентялционная

При влаштуванні протипожежних дверей всі щілини і стики повинні бути закупорені вогнестійкою піною. Ремонт кромок здійснюється виключно негорючими матеріалами.

Як правильно вибрати протипожежні двері

Самостійний ремонт дверей, з метою переробки їх в категорію протипожежних, категорично заборонений. Згідно ДБН, ГОСТ та інших загальновизнаних документів, кожна двері, входить в систему пожежної безпеки зобов’язана супроводжуватись відповідним сертифікатом. Технічні характеристики саморобних дверей ні як не підтверджуються і можуть нести небезпеку в разі пожежі. Виробники протипожежних дверей, випускаючи продукцію з вимогами ГОСТ та регламентам ДБН, несуть повну відповідальність за технічні і експлуатаційні показники.

ТХ

Збираючись зробити ремонт на складі або виробничому приміщенні, слід вибрати просту металеву двері, без надмірностей. Незважаючи на значну вагу, такі двері дуже надійні. Ремонт лікарняних або санаторних комплексів потребує застосування засклених дверей, що мають високі технічні показники, невелика вага і гармонійно вписуються в загальний інтер’єр приміщення. Ремонт житлового приміщення обумовлює застосування дерев’яних дверей.

Главная / Вибір / Пристрій і експлуатація протипожежних дверей по ГОСТ і ДБН