Стрімке входження в моду еко-стилю в архітектурі і дизайні інтер’єрів спричинило за собою повернення від…
Як відреставрувати дерев’яні двері
-
Підготовка до реставрації дерев’яної двері
-
Зняття дверей з петель
-
Зняття лакофарбового покриття
-
Перший варіант: ручний – за допомогою будівельного фена і шпателя
-
Другий варіант: механічний – шліфмашинки або дрилем з насадкою
-
Третій варіант: хімічний – з використанням спеціальних розчинників
-
Шліфування, шпаклівка і грунтовка дерев’яного полотна
-
Забарвлення підготовленої двері
-
Завершення робіт з реставрації двері з дерева
Двері з дерева рано чи пізно покривається сколами і тріщинами, на ній з часом неминуче руйнується лакофарбовий шар – немає нічого вічного. На заміну можна купити нове полотно, але набагато простіше приклавши трохи зусиль, оновити його. Адже реставрація дерев’яних дверей своїми руками дозволить істотно заощадити, оскільки потрібно всього лише нанести нове декоративне покриття.
Самостійне реставрація старих дверей з дерева, кропіткий процес більше, ніж складний. Доведеться спочатку зняти старе лакофарбове покриття, вирівняти полотно і зашпаклювати його, а тільки потім нанести новий шар лаку або фарби.
Підготовка до реставрації дерев’яної двері
Для виконання реставраційних робіт знадобляться дриль або шуруповерт, ножівка з дрібними зубами, наждачний папір з різною зернистістю, ґрунтовка зі шпаклівкою, пензлик або пульверизатор і фарба або лак з морилкою. Плюс для зняття облупившегося покриття необхідна буде шліфувальна машинка або будівельний фен або розчинники старої фарби.
Зняття дверей з петель
Щоб відреставрувати старе полотно його обов’язково треба зняти з одвірка і розмістити на рівній поверхні (на підлозі, верстаті або просто на чотирьох стільцях). Звичайно, роботу можна виконати і на двері висить, але підсумковий результат навряд чи потім порадує.
Дверні петлі за типом кріплення і врізки в полотно бувають:
- картковими;
- прихованими;
- вворачиваемыми;
- врізними і накладними.
Але в будь-якому випадку їх доведеться в обов’язковому порядку зняти. Якщо конструкція передбачає розбирання, то слід розібрати петлю і потім, вже лежачого полотна скрутити її за допомогою шуруповерта. Інакше доведеться підкласти під двері бруски, щоб вона не відкладалась від одвірка і викрутити шурупи спочатку з одвірка, а потім з самого полотна.
Слідом за петлями слід позбавити полотно від всієї іншої фурнітури (ручок, замку) і від декоративних вставок, якщо вони є. В останньому випадку найчастіше це скло або пластик. Для їх зняття доведеться прибрати утримуючі штапики, і потім вийняти ці вставки зі своїх ніш на полотні. На двері з дерева не повинно залишитися чого-небудь, що може далі перешкодити її реставрації.
Зняття лакофарбового покриття
Перш ніж зайнятися реставрацією старої дерев’яної двері, з неї потрібно зняти облуплена покриття. Для цього існує декілька способів. Завжди можна підібрати найбільш зручний в кожній конкретній ситуації.
Перший варіант: ручний – за допомогою будівельного фена і шпателя
Спеціальний будівельний фен видає струмінь повітря з температурою до 600 С. Цього з надлишком вистачить, щоб розігріти стару фарбу і з легкістю зняти її шпателем. Причому запаху гару бути не повинно. Такий процес трудомісткий і тривалий, але без повного зняття лакофарбового шару далі реставрувати двері не можна. Якщо хочеться прискорити його, то доведеться вибрати інший спосіб.
Важливо! При роботі з будівельним феном не можна нахилятися до полотна, можна обпектися гарячим повітрям.
Другий варіант: механічний – шліфмашинки або дрилем з насадкою
Більш швидкий, але досить брудний спосіб очищення старого дверного полотна – це використання механізації. Можна взяти шліфувальну машинку або дриль зі спеціальної абразивної насадкою-щіткою.
Працювати слід з обережністю, щоб не пошкодити деревину металевими щетинками насадки. Та бруду з пилом буде багато, тому обов’язково треба надягати захисні окуляри і респіратор. Краще всього ці роботи виконувати на вулиці, а не в квартирі. Інакше частинки фарби у вигляді пилу розлетяться, і їх доведеться вичищати по всьому будинку.
Третій варіант: хімічний – з використанням спеціальних розчинників
В магазині будматеріалів знайдеться чимало різноманітної хімії для зняття старої фарби. Їх необхідно просто нанести на покриття пензликом і почекати трохи часу. Фарба почне спінюватися і відшаровуватися, після чого її легко можна буде зняти шпателем.
Пари розчинника шкідливі, тому використовувати його без рукавичок і респіратора не можна. Реставрувати постарілі дерев’яні двері ціною власного здоров’я не варто. До того ж неминучим супроводом використання хімії є різкі запахи. Та й на кожне нашарування фарби доведеться наносити окремий шар розчинника, відразу з товстим лакофарбовим покриттям він впоратися не може.
Залишається ще варіант з газовим пальником, але відразу виникають питання пожежної безпеки і без їдких запахів також не обійтися. Його варто застосовувати, тільки якщо у майстра є досвід роботи з газом.
Шліфування, шпаклівка і грунтовка дерев’яного полотна
Після зняття шару фарби, деревину необхідно відшліфувати наждачним папером. На поверхні не повинно залишитися слідів старого лакофарбового покриття. Потім з дверей здувається пил, і дерево знежирюється уайт-спиритом.
Важливо! При шліфуванні не можна тримати наждачку в руках, нею слід обернути брусок і вже їм виконувати обробку. Тільки так можна буде витримати площину і отримати рівну поверхню, щоб реставрувати двері далі.
Якщо на полотні є сколи або тріщини, їх необхідно замазати шпаклівкою. Її наносять на дерево і просто розмазують гумовим шпателем. А потім, після її висихання, треба буде ще раз пройтися по деревині наждачним папером.
Для замазки тріщин можна самостійно змішати дрібні тирса з ПВА і скористатися цією масою. Вийде нітрохи не гірше магазинного шпаклівки.
Далі проводиться грунтовка. Вона продовжить термін служби деревини і стане хорошою основою для нового покриття лаком чи фарбою.
Важливий момент! Нанесення грунтовки є обов’язковою умовою при реставрації дерев’яних дверей. Без неї новий лакофарбовий шар може ввібрати нерівномірно, вигляд покриття буде вкрай непривабливий.
Забарвлення підготовленої двері
Видів фарб багато, кожна з них дозволяє отримати різні покриття:
- Глянець – красиво виглядає варіант, але всі допущені на етапі шліфуванні недоліки будуть видні як на долоні.
- полу-глянец – використовується акрилова фарба, що дає додатковий захист від вологи.
- Латекс – довговічне і стійке до подряпин покриття.
Плюс можна скористатися морилками, а потім покрити їх лаком. Але цей варіант підходить тільки для досить добре збережених полотен, адже під лаковим шаром буде видна вся структура деревини.
Найоптимальніший спосіб фарбування дерев’яних дверей – це нанесення двох шарів фарби. Перший основний з білою, а потім другий тонуючий. Якщо фінішне покриття буде темного відтінку, то білу фарбу слід трохи розбавити колером.
Завершення робіт з реставрації двері з дерева
Після повного висихання лакофарбового шару, залишається повернути на старе місце дверну фурнітуру та вставки. Якщо ручка, петлі і замок тому ставляться ті що були раніше, то не повинно виникнути жодних проблем. Досить поставити все на свої місця і прикрутити саморізами.
Дерев’яні штапики для декоративних вставок можна замінити на нові, або відреставрувати зняті за тією ж технологією, що і основне полотно. І щоб стара дверна коробка не контрастувала з оновленою дверима, її також варто піддати реставрації або повністю замінити.