Оформлення дверного отвору за допомогою лиштв надає вхідних або міжкімнатних дверей естетично завершений вигляд. Існують…
Установка дверних петель самостійно: інструкція
Петлі – невід’ємна частина дверей. Вони забезпечують їх відкривання і закривання. Способи монтажу дверної фурнітури залежать від її виду. Щоб правильно встановити петлі, потрібен відповідний інструмент, навички роботи з ним і знання основних етапів роботи.
Типи фурнітури
Петлі розрізняються між собою по конструкції. Вони можуть бути наступних типів:
Вибираючи петлі за типом, варто враховувати вагу полотна і те, в яку сторону вона відкривається. Двосторонні встановлюють на двері маятникового типу, роблячи можливим відкриття як всередину приміщення, так і назовні.
Загальні правила
Як врізати петлі залежить від їх типу. Але є загальні правила, яких варто дотримуватися при установці.
- Точна розмітка. Від того, наскільки добре вона виконана, залежить робота всієї конструкції. Навіть невеликі відхилення призведуть до перекосу полотна і зроблять скрутним або неможливим відкривання дверей. Кріпляться петлі на відстані не менше 20 см від кута полотна.
- Надійна фіксація. Навантаження на петлі не мала, адже вони повинні витримувати вагу полотна. Тому кріпити фурнітуру потрібно добре і правильно, щоб саморізи не вирвало двері і не перекосило при експлуатації. Поглиблення для шурупів потрібні для того, щоб запобігти розтріскування матеріалу і задати їм правильний напрямок при укрученні.
Не залежно від виду петель, виділяються такі етапи монтажу:
- Розмітка.
- Вирізання поглиблень і/або отворів для кріплення.
- Монтаж фурнітури.
- Регулювання роботи двері.
Інструмент для роботи
Правильна установка своїми руками неможлива без потрібних для роботи інструментів. До них відносяться:
- олівець, рулетка;
- шуруповерт або викрутка;
- фрезер;
- стамеска;
- дриль та свердло.
Не весь інструмент з перерахованого є строго обов’язковим. В більшості випадків цілком можна встановити фурнітуру не використовуючи шуруповерт і фрезер, але з їх допомогою робота буде виконана швидше і якісніше.
Накладні петлі
Накладні врізні петлі зустрічаються найбільш часто. Проста конструкція забезпечує тривалу і надійну роботу. Така фурнітура добре витримає вагу важкої дерев’яних міжкімнатних дверей.
Накладні врізні петлі встановлюються спеціально зроблене поглиблення. Для його вирізання своїми руками планка прикладається в потрібне місце і обводиться олівцем по периметру. Далі фрезерують або стамескою вирізається ніша. Вона повинна бути такої глибини, щоб планка петлі увійшла в неї повністю і була на одному рівні з торцем двері.
Кріпляться петлі на саморізи, які йдуть в комплекті. Якщо ви не впевнені у своїх навичках, то краще спочатку закріпити фурнітуру на двох саморізах, а решта вкрутити після того, як конструкція стане на місце. Крім того, це полегшить процес регулювання. Петлі буде простіше зняти і доопрацювати нішу, в яку вони потрапили.
Налаштувати роботу петель можна поглибивши виїмку, якщо вона недостатньо глибока і полотно тре про коробку з боку ручки або зовсім не закривається. Коли ці недоліки спостерігаються з боку фурнітури, ніша надто глибока. Проблема усувається підкладанням під планку картону або гумки, які трохи її піднімуть.
Регулювання по висоті здійснюється за допомогою зміщення петель вверх або вниз.
Монтаж кутових петель
Вони відрізняються від накладних лише наявністю вигину планки, кут якого дорівнює 90 градусам. Їх ставлять на міжкімнатні двері з притвором.
Установка і принцип роботи кутових петель не відрізняються від накладних. Одна їх частина кріпиться на полотно, а друга на коробку.
Монтаж петлі метелики
Петлі метелики відносяться до накладному типу фурнітури. Встановити їх своїми руками простіше, ніж врізні. Вони не вимагають спеціальних поглиблень, а просто накладаються на торець дверей і коробку в потрібних місцях і кріпляться саморізами.
Петлі метелики встановлюються на ідеально рівну поверхню. Інакше планка не буде повністю прилягати до полотна і міжкімнатні двері будуть «грати». Виправити такий недолік можна, підклавши під планку тонку смужку картону з тієї сторони, де вона щільно прилягає до дверей. Планка підніметься, і петлі метелики ляжуть рівно.
Петлі метелики не підходять для важких конструкцій. Під вагою полотна вони можуть деформуватися. Тому враховуйте цю особливість перед покупкою фурнітури.
Вкручені петлі
Вкручені петлі зазвичай встановлюються на двері з притвором. Їх кількість залежить від ваги полотна. На легкі достатньо буде монтувати дві вкручені петлі. Для більш важких іноді використовують три і навіть чотири. Вони також розрізняються за кількістю штирів. Їх може бути два, три або чотири.
Вкручені петлі кріпляться на полотно і коробку за допомогою штирів, які вкручуються в матеріал. Під них попередньо робляться поглиблення. Для цього знадобиться спеціальний інструмент. Фурнітура встановлюється таким чином, щоб різьблення повністю увійшла в стійку короби. Після монтажу відповідної частини, міжкімнатні двері насаджуються на штирі і конструкція перевіряється на працездатність.
Вкручені петлі можна налаштувати по горизонталі, висоті і притиску. Регулювання проводиться за допомогою спеціально передбачених отворів шестигранним ключем.
Після установки і регулювання на вкручені петлі одягаються декоративні ковпачки.
Монтаж прихованих петель
Встановлення прихованих петель своїми руками скрутна. Для цього потрібен такий інструмент як фрезер. Фурнітура повністю ховається в полотні дверей, тому однією стамескою при роботі не обійтися.
Як і при монтажі інших видів фурнітури, відзначаємо місце установки олівцем. Після цього потрібно вирізати заглиблення для прихованої петлі. На цьому етапі роботи використовується фрезер. Щоб зробити ніші потрібен шаблон для врізки дверних петель, який поставляється в комплекті з фурнітурою. Він фіксується на інструмент, і фрезерують вирізаються порожнини потрібного розміру.
Одна частина прихованої петлі вставляється в торець полотна, а інша – в коробку. Розташування шарнірів всередині полотна захищає механізм від зовнішнього впливу і продовжує термін служби прихованої фурнітури. Після завершення установки перевіряється робота двері і відбувається налаштування.
Регулювання роботи прихованих петель, також як і вкручених, можлива в трьох напрямках: по горизонталі, висоті і притиску. Для цього використовується шестигранний ключ. Після закінчення налаштування регулювальні отвори ховаються під декоративними накладками.
Якщо у вас відсутній такий інструмент як фрезер, то встановлення прихованих петель краще довірити фахівцеві. Як варіант, можна взяти його напрокат.