Як і де встановлюються протипожежні двері

Протипожежні двері – це невід’ємна частина системи пожежної безпеки будь-якого приміщення або будівлі. Їх головна роль – в разі загоряння перешкоджати розростанню полум’я і поширенню токсичних продуктів горіння в приміщеннях. Тому норми і вимоги, що висуваються до них, набагато жорсткіше, ніж в ситуаціях з використанням звичайних дверей. Головний показник, на який слід орієнтуватися в процесі вибору протипожежної дверної конструкції, – вогнестійкість.

Базові характеристики протипожежних дверей

Здатність протипожежних дверей протистояти поширенню запалення визначається вогнетривкістю абсолютно всіх її елементів, тобто, коробки, полотнища, фурнітури, наличників, а також будматеріалів, за допомогою яких виробляють монтаж. Вимоги, що пред’являються до стійкості до високих температур, чітко визначені в будівельних нормах і правилах (ДБН), а також закріплені держстандартом (ГОСТ).

Під вогнестійкістю прийнято розглядати той час, протягом якого виріб, піддаючись безперервному впливу високої температури, не деформується і зберігає свою функціональність. Межа вогнестійкості сучасних дверей коливається від 15 до 120 хвилин, що підтверджується виключно випробувальним шляхом. Лише після проходження певних тестувань в умовах, максимально відповідних можливої ​​реальну загрозу, конструкція отримує сертифікат відповідності ГОСТ. Вимоги, зафіксовані в ДБН, дозволяють відповідальним особам приймати будівлю в експлуатацію тільки, якщо описаний вище показник для встановлених в приміщеннях дверей становить не менше 30 хвилин.

Як і де встановлюються протипожежні двері

Відповідно до ГОСТ, на кожну виготовлену виробником протипожежні двері наноситься спеціальне маркування, в якій в обов’язковому порядку повинні бути присутні наступні дані:

  • повна назва і модель виробу;
  • показник меж вогнестійкості;
  • назва підприємства-виготовлювача і його дані;
  • номер партії виробленого товару.

Особливості виготовлення протипожежних дверних конструкцій

Виготовлення та встановлення протипожежних дверей в деяких важливих моментах відрізняються від того, як створюються і встановлюються звичайні дверні конструкції. Основна відмінність полягає у виборі сировини для самого виробу і монтажних будматеріалів.

Для виготовлення рами і дверного полотнища з дотриманням ГОСТ і ДБН можуть застосовуватися такі вогнестійкі матеріали:

  • оброблений спеціальним просоченням масив дерева;
  • високоякісна сталь;
  • вермикуліт;
  • вогнетривке скло;
  • теплопоглинальних гіпс в якості наповнювача.

Як і де встановлюються протипожежні двері

Не менш жорсткі вимоги висуваються і до використовуваній фурнітурі – ручок, замків, петель, доводчикам, шарнірам і блокувальним механізмам.

Що стосується будматеріалів, за допомогою яких проводиться монтаж, то для установки протипожежних дверей повинні бути використані вогнестійкі види герметиків.

Будівельні норми і правила (ДБН) в частині регулювання пожежної безпеки об’єктів також передбачають оснащення дверей протидимного ізоляцією, що відповідає загальноприйнятій ГОСТ.

Порядок установки дверей з дотриманням ДБН і правил пожежної безпеки

Місця, в яких в обов’язковому порядку повинні встановлюватись протипожежні двері, а також вимоги до їх основних характеристик, прописані в ДБН 21-01-97 «Пожежна безпека будівель і споруд». До списку входять не тільки житлові або офісні приміщення, а й господарські будівлі.

Монтаж, згідно ГОСТ, проводиться в такому порядку:

  • Підготовка дверного отвору і установка короба. Встановлену коробку тимчасово фіксують дерев’яними кілочків і виставляють строго за рівнем, щоб навішені на петлі полотно відкривалося вільно і легко, оскільки вимоги безпеки такі, що, в разі пожежі, люди повинні вийти швидко і безперешкодно.
  • Фіксація короба в прорізі. Після того, як короб буде відрегульований за рівнем, кілочки акуратно виймають, а зазори закладають пінкою і герметиком, які повинні мати на упаковці відповідне маркування, що свідчить про їх придатність для установки саме протипожежних конструкцій.
  • Врізка петель, установка ручок і навішування полотна. Прикріплюючи петлі, необхідно пам’ятати, що монтаж протипожежних дверей завжди проводиться таким чином, щоб вона відчинялися в напрямку з приміщення на вулицю. Дверні ручки слід вибирати з такого матеріалу, який не надто швидко розжарюється при високій температурі.
  • Монтаж автоматичних доводчиків. На протипожежні двері доводчики і спеціальні приводи встановлюються в обов’язковому порядку, щоб вона могла закриватися сама, перегороджуючи шлях вогню після виходу людей.
  • Установка блоку резервного живлення або системи автоматичного зняття блокування двері в разі перебоїв з подачею електроживлення. Такі додаткові елементи необхідні, якщо встановлюються автоматичні двері, що блокуються під час пожежі.


До вибору та встановлення протипожежних дверей слід ставитися з особливою ретельністю, оскільки від цього залежить безпека людей. Тому монтаж слід контролювати і довіряти професіоналам, а після установки потрібно обов’язково провести тестове випробування встановленої конструкції.

Главная / Монтаж / Як і де встановлюються протипожежні двері
Вверх