Вибір міжкімнатних дверей – заняття відповідальне, адже двері не тільки виконує своє пряме призначення, а…
Як очистити стару фарбу з дерев’яних дверей
Якщо в процесі облаштування або ремонту будинку у вас виникло бажання оновити, надати свіжість або повністю змінити зовнішній вигляд добротних меблів з дерева, двері, підлоги, підвіконня, рам, лиштв, шаф, столів або стільців, то в цьому випадку виникає нагальна необхідність першим ділом зняти стару фарбу з дерева, тобто підготувати поверхню для всіх подальших робіт.
І якщо у випадку з новою поверхнею справа досить просто: її потрібно пошліфувати, а потім заґрунтувати, то стара дерев’яна поверхня вимагає набагато більше часу і сил на приведення її в належний вигляд. Справа ускладнюється також тим, що дерево – це порівняно м’який матеріал, і при видаленні з нього фарби є ризик пошкодження його поверхні.
Є необхідність видалити фарбу з дерев’яної поверхні? Це, мабуть, перше питання, яке ви задаєте собі, зважившись на якісь реставраційні роботи. Адже в яких випадках дійсно не має сенсу знімати стару фарбу з поверхні, і цілком можна нанести новий шар фарби поверх старого.
В даному випадку слід придивитися уважніше до оброблюваної поверхні: якщо тонкий шар старої фарби, фарба не відстає від поверхні і на ній немає тріщин, то цілком буде достатньо мінімальної обробки наждачним папером, після якої можна буде приступати до повторного фарбування.
Але дерев’яну поверхню настійно рекомендується очистити від старої фарби, якщо:
- попередній шар фарби занадто товстий;
- поверхня вже була пофарбована неодноразово;
- на шарі старої фарби є тріщини;
- попередній шар пузириться і відстає від поверхні;
- ви збираєтеся використовувати інший вид лакофарбового покриття, відмінний від попереднього.
Як зняти стару фарбу з дерева
Існують три основних способи прибрати стару фарбу з дверей або іншої поверхні з дерева:
- Механічний
- Температурний
- Хімічний
https://www.youtube.com/watch?v=VXTTVKbeJsM
Механічний спосіб видалення старого шару фарби з поверхні з дерева
Цей спосіб полягає в механічному впливі на раніше забарвлену поверхню. Це перший спосіб, який намагаються застосувати, щоб очистити поверхню дверей, підлоги, підвіконня, або будь-якого предмету меблів з дерева від старої фарби. В даному випадку вона просто зіскоблюється за допомогою відповідних інструментів:
- шпателя;
- металевої щітки;
- наждачного паперу;
- стамески;
- скребка.
Крім простих ручних інструментів, що вимагають значних фізичних зусиль, вам можуть знадобитися електроінструменти серйозніше: електродриль зі спеціальною насадкою для шліфування і чищення, шліфувальна машина або ж болгарка з диском для шліфування і чищення.
Механічний спосіб видалення старої фарби виправданий, якщо лакофарбовий шар вже дуже старий, і фарба легко, пластами відшаровується з поверхні. Також непогано очищати стару фарбу механічним способом з рівних поверхонь, або поверхні невеликій площі, наприклад, віконних рам.
Однак, якщо мова йде про нерівних декоративних поверхнях, наприклад, кручених, різьблених і зігнутих елементів на дверей, меблів або наличниках, просте механічне видалення буде занадто складним, трудомістким і малоефективним. Ще один негативний момент шліфування – це неможливість видалення фарби цілком, оскільки вона зазвичай лише робить лакофарбовий шар тонше, а у важкодоступних місцях фарба, як правило, залишається.
Температурний спосіб видалення старої фарби з дерева
Ефективний засіб для видалення старого лакофарбового шару своїми руками – це його нагрівання з наступним зняттям відшаровується фарби шпателем.
Як знімати стару фарбу за допомогою будівельного фена? Для цього потрібно направити струмінь гарячого повітря з фена на оброблювану лакофарбову поверхню. Від впливу тепла, фарба розм’якшується і починає здуватися, після чого її знімають за допомогою шпателя, скребка або стамески. Якщо на поверхні є поглиблення, фарбу можна видаляти трикутним шпателем. За відсутності такого, можна скористатися станком для гоління.
Але пам’ятайте, що цей процес вимагає акуратності і обережності, оскільки при невмілому поводженні з феном і шпателем можна поранитися або пошкодити дерев’яну поверхню. Також потрібно мати на увазі, що за допомогою фена складно знімати масляну фарбу, оскільки вона, на відміну від інших видів фарб, при нагріванні не відшаровується, а розплавляється, перетворюючись на жирну м’яку субстанцію, яку шпателем зняти складно.
Як видалити стару фарбу з дерева хімічним способом
Засіб для очищення старої фарби з дверей, рами, наличників або меблів можна зробити самим або придбати готове. Домашнє засіб у даному випадку – це розчин каустичної соди. Такий метод вимагає великої обережності і відповідного захисту відкритих ділянок тіла, тобто обов’язково треба надіти товсті гумові рукавички і непотрібний одяг. Далі потрібно налити в непотрібну ємність розчин каустичної соди і нанести його пензлем на пофарбовану поверхню. Продовжувати нанесення, поки стара фарба не почне покриватися пухирями. Після цього потрібно зчистити фарбу шпателем, скребком або стамескою, і нанести на оброблену поверхню будь обезжирююча засіб, або хоча б протерти її водою.
Набагато простіше для видалення старої фарби з дерев’яних предметів, придбати готове хімічний засіб, призначене для певного виду фарби в поєднанні з поверхнею дерева. Дуже важливо при їх використанні приділяти належну увагу захисту шкіри, очей та дихальних шляхів: захистити очі окулярами або маскою, руки – рукавичками, і неодмінно відкрити вікно на час роботи.
Якщо ви не можете визначити, яка саме фарба була використана в даному випадку для фарбування, наприклад, двері, можна вибрати універсальне хімічний засіб для всіх видів фарби. Вибраний розчинник також наноситься на поверхню за допомогою кисті, валика або фарбопульта, а через 10-15 хвилин, фарба легко віддаляється шпателем або навіть просто ганчіркою, змоченою гасом або водою.