Вибір дверних замків для зовнішніх і міжкімнатних дверей на ринку настільки широкий, що не дивно…
Типи замків для дверей: що вибрати
Від того, який тип дверних замків ви віддасте перевагу (ригельного, сугальдного чи іншого типу), буде залежати безпека будинку/квартири від злому, а також довговічність, простота і зручність у використанні.
Типи дверних замків розрізняються по:
- механізму замикання;
- способу установки;
- класу надійності.
Вживаний механізм замикання
Залежно від того, який механізм замикання використовується, в металевих дверях можлива установка:
- ригельного;
- кодового;
- електронного;
- сугальдного;
- циліндрового замків.
У ригельних замках відкривання відбувається при лінійному переміщенні нарізної ключа, який відкриває і закриває засув (ригель). Вагомий недолік таких замків – використання довгих і масивних ключів.
Кодові замки застосовують в сейфах, під’їздах. Плюси – відсутність ключів, секретність; мінуси – з часом кнопки стираються і без зусиль можна підібрати комбінацію цифр, що знижує надійність від злому.
Електронні замки також використовують в металевих дверях. Відкривання такого замку відбувається шляхом набору комбінації символів на панелі або з використанням магнітних ключів. Плюси – висока секретність, прихована установка; мінуси – необхідність в джерелі постійного живлення, чутливість електроніки на високу вологість, перепад напруги.
Для металевих дверей більше підходить застосування сувальдного замку, в основі механізму якого лежить набір пластин (сувальд), які під натиском борозенок ключа, шикуючись в певному положенні, відмикають замок. Від кількості задіяних в такому замку сувальд і від висоти їхнього кроку залежить кількість і глибина прорізів на ключі, і, отже, складність підбору хакером відмички. Виробники сувальдного замку оснащують його і додатковими функціями – можливістю перекодування, сервісними функціями, наявністю засувки, можливістю замикання в трьох площинах. А завдяки застосуванню помилкових пазів, наявності блокування підіймання сувальдних пластин, «вільних» сувальд підвищується рівень надійності сугальдного механізму. Наявність наскрізь проходить двері замкової щілини, порівняно великого ключа і неможливість окремої заміни секретного механізму – основні недоліки сувальдного замку.
Циліндровий замок найбільш поширений і застосовується для металевих дверей частіше, завдяки можливості ремонту та заміни механізму. Немає необхідності змінювати замок цілком, як в замку сувальдного виду, а досить замінити циліндровий механізм, званий ще «личинкою». В основі роботи личинки лежить принцип підбору певної комбінації різних елементів (пінів, шайб, дисків, що обертаються блоків – в залежності від різновиду замку) по висоті.
Варіант установки замку
За цією ознакою розрізняють:
- навісні.
Використання навісних замків для домашньої або квартирних дверей – не найкращий варіант захисту від злому. Незважаючи на те, що серед навісних замків є екземпляри з різними типами замикаючих механізмів з різними класом надійності, вони можуть бути просто вирвані монтуванням. Тому навісні замки частіше застосовують для замикання сараїв, підвалів, в яких не зберігаються цінні речі.
- накладні.
На відміну від навісних, замки краще перешкоджають злому, тому як розташовуються на дверному полотні всередині квартири. Однак, виробники металевих дверей практично не застосовують такий тип замків, тому як це зобов’язує їх посилювати внутрішню частину дверей, що призведе до подорожчання вироби. Та й багатьом замовникам не подобається те, як виглядає замок накладного типу на металевих дверях, тому такі замки частіше можна зустріти на неметалевих дверях, більш підходящих по характеристикам до даного типу замків.
- врізні.
Їх застосовують як для різних видів міжкімнатних, так і для металевих вхідних дверей. Головна особливість врізного замка – це кріплення його всередині дверного полотна, що робить його більш естетичним зсередини і, на відміну від навісних замків, більш надійним від злому.
Клас надійності від злому
Прийнято розрізняти 4 класу надійності, що визначають, скільки часу потрібно зломщику на те, щоб проникнути в будинок без ключів.
Замки 1 і 2 класу з низьким ступенем захисту більше підійдуть для міжкімнатних дверей. Замки 3 класу вже більш захищені, тут знадобиться до півгодини для проникнення в приміщення без ключів. Для злому металевих дверей, оснащених замком 4 класу надійності (особливо сугальдного і циліндрового типу), навіть досвідченому зломщикові знадобиться більше 30 хвилин, а, отже, такі замки є найбільш надійними.