Як би не банально це звучало, але вхідні двері – особа будинку! Вона не тільки…
Чим і як змащувати вхідні двері
Щоб продовжити термін служби дверей, необхідно підтримувати хороший стан фурнітури, в першу чергу – регулярно змащувати замки. При цьому потрібно дотримуватися нехитрих правил, інакше незабаром замок вийде з ладу і його доведеться міняти.
Для чого змащувати замок
- Щоб поліпшити проворачивание механізму і полегшити його використання;
- Щоб запобігти знос, притирання деталей один до одного, скупчення частинок пилу;
- Щоб не допустити утворення іржі, яка призводить до руйнування важливих елементів, їх заїдання і блокування.
Як часто потрібно змащувати замки
Замок всередині будівлі досить змащувати раз на рік. А якщо справа стосується вхідних дверей, яка знаходиться на вулиці, то вона потребує більш регулярного догляду. Важливе зауваження: іноді мастило може посилити проблеми із замком. Металевий пил разом зі змазкою прилипне до робочих деталей механізму і це в результаті може закінчитися плачевно.
Заходи безпеки
Механізми багатьох сучасних замків в принципі рідко потребують мастилі. А якщо дверному замку все-таки потрібен догляд, для цього використовуються тільки спеціальні склади, так як невірно підібрані засоби можуть з часом вивести з ладу механізм. У будь-якому випадку, все, що потрібно для догляду за замком, повинно бути зазначено в інструкції до нього.
Замок не завжди потребує мастилі. Наприклад, якщо замок працює м’яко при відкритих дверях, але варто її зачинити, як ключ провертається важко, то проблема можливо не в замку, а в двері. Швидше за все, вона просіла або скривилася. Некоректна робота замку часто не пов’язана з відсутністю мастила! Іноді знос механізму просто досягає критичної точки. Мастило поверхонь тертя дає позитивний результат тільки там, де вона потрібна.
Де треба змащувати
- Стійки замку без змащення зношуються від постійного зіткнення з хромованою поверхнею торців рами засува;
- Штовхаючий штифт без змащення вигризає канаву на поверхні ковзання тяги;
- Мастило збільшує термін служби вертикальних приводів (поршні);
- Вузол замку управління косою клямкою постійно піддається тертю при роботі засувки;
- Стрижні засува рекомендується покривати мастилом, так як вони піддаються тертю;
- Мастило зубчастої рейки (гребінки) циліндрового замку дуже благотворно позначається на його роботі.
Як змастити дверний замок
Процедура чищення і мастила досить нехитра: насамперед в циліндр замку рясно вводиться засіб для чищення, в замок вставляється і відразу виймається ключ. Його треба протерти і повторити процедуру ще раз. Робити це потрібно поки поверхня ключа не стане чистою. Після цього за таким же алгоритмом проводяться роботи по змазування механізму. Потрібно відкрити і закрити замок кілька разів, щоб склад мав можливість рівномірно розтектися і розподілитися.
Чим змастити сувальдний замок
Для механізму даного типу не рекомендується застосовувати звичайні мастильні склади, тому що замок може заклинити, коли матеріал висохне. Найкраще в даному випадку підійде як мастило графітова пил. Даний матеріал можна отримати, подрібнивши стрижень простого олівця, але чи варто витрачати зусилля, коли хорошу графітову мастило продають у вигляді аерозолю в кожному спеціалізованому магазині. Вона зменшує тертя поверхонь, захищає її від пилу і запобігає виникненню корозії. Силіконова аерозоль також дуже ефективна для змащення таких замків: вона забезпечує плавне ковзання і захист від корозії завдяки своїй властивості стримувати вологу (краще розпилювати за допомогою трубочки).
Чим змастити циліндровий замок
У циліндрових замках мастилі підлягає лише ригель, для цього зазвичай застосовується WD40, хоча він швидко випаровується, тому вимагає періодичного оновлення. Даний склад має високі водовідштовхувальні властивості і надійно захищає від корозії. Для змащення личинок циліндрових замків також добре підходить силіконовий спрей.
Чим змастити кодовий замок
На замках з кодовою механізмом передбачені отвори для введення мастила. Зазвичай мастила діють дуже глибоко всередині механізму, в той же час, захищаючи його від забруднень і корозії. Як мастила рекомендуються проникаючі аерозолі WD-40, УПС-1 і подібні до них.
Чим ще змащують дверний замок
- Відпрацьоване машинне масло – ідеальний варіант для типових моделей запірних систем;
- Соняшникова олія практично не використовується, але цілком можливо його застосування в екстрених випадках, якщо відсутня будь-яка альтернатива;
- Розтоплений жир – дуже дивний народний спосіб, що забезпечує миттєвий, але дуже нетривалий ефект з подальшим збільшенням ситуації;
- Солідол традиційно широко використовується для обробки дверних замків, але поступається більш сучасним засобам;
- Литієва водостійке мастило (Литол) в основному застосовується для підшипників, а й замки успішно обробляють цим складом;
- Збройне масло в аерозолях (як варіант Gunex 2000) відмінно працює при дуже низьких і високих температурах, що буває корисно для змащення вхідних дверей. Йому приписують властивість роз’їдати засохлий солідол, що дозволяє замку працювати м’якше.
Кращий спосіб уникнути витратного ремонту замку, а то і всієї дверної конструкції – це своєчасне профілактичне обслуговування. Тим більше, що змастити замок і продовжити цим його службу абсолютно не складно.