Будова дверного замка: фото зсередини

Будова дверного замка має бути надійним для запобігання від злому і несанкціонованого проникнення в приміщення. Рівень захисту залежить від типу замка і секретного механізму, який забезпечує безпеку.

Види дверних замків

Залежно від форми виконання, замок може бути:

 • виразний;
  Будова дверного замка: фото зсередини
 • навісний;
  Будова дверного замка: фото зсередини
 • накладної.
  Будова дверного замка: фото зсередини

Тіло врізного замка вбудовується в дверне полотно повністю. Такий пристрій має достатній рівень захисту житла від злому і проникнення. Накладний кріпиться до дверного полотна зверху або може бути частково в ньому втоплений. У навісного запірного механізму може бути різний розмір і конструкція. Він складається з циліндричної дужки і корпусу з секретом і буває:

 • маленьким;
 • середнім;
 • великим.

Будова дверного замка: фото зсередини

Вибір врізного, накладного або навісного замка залежить від того, на яких дверей він буде встановлений.

Всі механічні замки мають наступні складові частини:

 • корпус, який ховає секретний механізм замку;
 • ригель або засув;
 • сердечник (механізм личинки), в яку вставляється ключ.

Будова дверного замка: фото зсередини

Всередині личинки знаходиться секретний механізм замку, який відрізняється в залежності від його типу.

Запірний механізм пластикової, металевий або дерев’яної вхідних дверей може бути циліндричний, бессувальдний і сувальдний. Крім того, є ще й кодові замки, гвинтові, з шифрами і запірні механізми на міжкімнатних дверей. Таким чином, пристроїв для забезпечення безпеки і спокою досить багато. Для того, щоб мати уявлення про особливості і конструкції кожного з них, розглянемо всі ці види замків докладніше.

Пристрій циліндрового замку

Циліндричний замок відкривається за допомогою невеликого ключа, який з одного боку має зубці різної форми і розміру.

Будова дверного замка: фото зсередини

Циліндричний замок може бути врізним або навісним і мати такі складові частини:

 • верхні і нижні штифти;
 • спіральні пружини, що призводять їх у дію і повертають в початковий стан після вилучення ключа з личинки.

Механізм циліндрового запірного пристрою обертається, приводячи в рух ригель, тільки тоді, коли штифти розташовуються врівень з поверхнею личинки. Це досягається, якщо в ключовий паз вставлений «свій» ключ, який дозволяє зібрати їх в потрібному положенні. Якщо в механізм личинки вставити «чужий» ключ, то штифти всередині будуть розташовуватися неправильно, що не дасть повернути його і відкрити замок.
Будова дверного замка: фото зсередини

Конструкція циліндрового дверного замка може бути одинарної і здвоєною. Одинарні механізми використовуються у дверних замків, які можна відкрити ключем тільки зовні. Здвоєні призначені для тих замків, які управляються ключем з двох сторін.

Механізм сувальдного замку

Сувальдний замок вважається одним з найнадійніших серед всіх запірних пристроїв для вхідних пластикової, металевий або дерев’яних дверей. Його секрет полягає в групі пластин або сувальд, які мають вирізи різної форми. Кожна з них відповідає виступам і западин на ключі, який дозволяють зібрати пластини потрібним чином, і відкрити замок.

Будова дверного замка: фото зсередини

Надійність сувальдного замку залежить від кількості сувальд. Кожен окремий варіант розміщення різних по контуру сувальдних пластин називається серією. Збільшуючи кількість сувальд з різним розташуванням виступів і западин, можна збільшити кількість серій. Для замку з трьома пластинами воно становить 6. Для четирехсувальдних замків набір пластин дає відповідно 24 різних серії. У замках, які мають два ряди сувальд кількість серій доходить до 150. Для їх відкриття використовуються двухбородочний ключі.

Будова дверного замка: фото зсередини

Принцип дії сувальдного замку схожий на циліндричний, тільки роль штифтів в ньому виконують сталеві пластини. Для підвищення захисту, щоб було складніше зібрати пластини і утруднити відкриття замку випадковим ключем, вирізи сувальд роблять різних розмірів, а самі пластини різної товщини.

Бессувальдний замок

Будова бессувальдного замку характеризується тільки однієї пластиною, тому цей замок вважається самим ненадійним. Тому фахівці рекомендують встановлювати його на внутрішні двері.


Секретність бессувальдним запірних пристроїв дає конфігурація форми щілини для ключа. Крім того, на підставі замку навпроти ключовий щілини розташовані загороджувальні пластини або кільцеві виступи. Вони виконані у вигляді концентричних кіл, для обходу яких на борозенках ключів уздовж і поперек роблять спеціальні прорізи.

Кодовий замок

Кодовий замок може бути електронним чи механічним. Для електронного обов’язковою умовою роботи є підключення до електричної мережі або автономного джерела живлення. Механічний же простий в установці і використанні. До того ж його легко перепрограмувати при необхідності.

Будова дверного замка: фото зсередини

Схема кодового замка є ригель, який приводиться в дію при натисканні необхідної комбінації цифр в разі механічного принципу дії пристрою. Для електронних замків потрібно ввести секретну комбінацію або скористатися магнітним ключем.

Будова дверного замка: фото зсередини

Електронні пристрої надійніші, ніж механічні, і широко застосовуються на вхідних дверях в офіси, будівлі і житлові багатоквартирні будинки.

Замки на міжкімнатних дверях

Замок може бути встановлений не тільки на вхідний, але і на міжкімнатних дверей. Однак повноцінними замикаючими пристроями його назвати складно, адже будь-який замок повинен мати секрет, що забезпечує хоча б мінімальну захист. А замки на міжкімнатних дверях такого секрету не мають. Вони включають такі складові частини:

 • ручки і зовнішні декоративні накладки;
 • ригель, що приводиться в рух ручкою;
 • блокуючий механізм.

Будова дверного замка: фото зсередини

У личинки замка на міжкімнатних дверей немає ніякої внутрішньої структури. Через неї можна дістатися до внутрішньої засувки і розблокувати механізм, з’єднаний з ручкою і перешкоджає вільному відкриттю дверей.

Знаючи, з чого складаються замки і маючи уявлення про їх принцип дії, можна впевненіше вибирати запірний пристрій, від якого залежить ваша безпека і збереження особистого майна.

Главная / Фурнітура / Будова дверного замка: фото зсередини
Вверх