Для оформлення дверних прорізів у будинку часто використовують різноманітні арки. У них є чимало переваг:…
Оформлення арки у квартирі своїми руками
Арки завжди користувалися великою популярністю в архітектурних спорудах різних народів різних часів, включаючи покої царських і королівських палаців. Не менш популярні і улюблені арки в сучасних інтер’єрах, і на це є вагомі причини.
Головні переваги використання арок в інтер’єрі будинку або квартири:
- Функціональність
Оформлення дверних прорізів у вигляді арок дозволяє візуально розширити приміщення, візуально об’єднавши кімнату з кухнею або коридором. Це створює відчуття простору. Також арка при бажанні допомагає ненав’язливо зонувати простір без використання дверей.
- Практичність
Рішення замінити звичні двері на арки в кухні або в коридорі дарує приємне відчуття свободи і дає можливість з легкістю переміщатися по квартирі, не витрачаючи часу на відкривання і закривання дверей.
Крім цього, арки роблять окремі недоліки планування менш помітними, а на довершення до всього, арки – це непогана захист дверних отворів від різних механічних пошкоджень (сколовши, стирання).
- Естетичність
Завдяки оформленню отвору у вигляді арки, кімната перетворюється і виглядає благородно, стильний і елегантно, надаючи загального дизайну квартири гармонійність і завершеність.
Якої форми можуть бути арки в квартирі
Незалежно від розміру та особливостей оформлення, все розмаїття арок в інтер’єрі зводиться до наступним типам, які різняться між собою саме формою:
- класичні;
- в стилі модерн;
- романтичні;
- “портал”;
- готичні.
- Класичні арки є найпоширенішими – вони універсальні, і їх нескладно зробити своїми руками. Дуга стандартного радіусу класичної арки народжує правильну форму, яка радує око плавністю ліній і чудово виглядає в будь-якому інтер’єрі.
- Арки в стилі “модерн” представляють з себе половину еліпса, розташованого впоперек з добре помітним переходом прямій лінії до заокругленої ділянці. Арки в стилі “модерн” виглядають особливо респектабельно і строго, тому вдало підійдуть як для оформлення кабінету або вітальні, або ж на кухні, яку хочуть умовно відокремити від їдальні. Треба зазначити, що оформлення арочних прорізів у цьому стилі складно виконати своїми руками, тому бажано довірити це професіоналам.
- Романтичні арки – це комбінація елементів різної форми, результатом якої стає витончена арка складною, оригінальної конструкції.
- Арка “портал” – це розширений і оформлений відповідним чином дверний проріз без дверей. Такий “портал” виглядає дуже цікаво, максимально розширюючи простір, і буде вдало виглядати, наприклад, в коридорі.
- Готична арка представляє із себе дві площини, які сходяться під невеликим кутом в одній найвищій точці.
Крім основних, існує також безліч підвидів арок, наприклад:
- напіварки;
- трикутні арки;
- косі;
- трапецевидне;
- стрілчасті;
- підковоподібні;
- плоскі;
- увігнуті та інші.
Взагалі, арки будь-якої форми умовно можна розділити на активні та пасивні. Пасивними називаються арки простої форми, які цілком посильно зробити своїми руками. А активні форми – складні, химерні конструкції, зроблені таким чином, що з них можна бачити відразу декілька приміщень. Активні форми арок під силу лише професіоналам.
Від чого залежить форма арки
При виборі форми арки слід враховувати:
- розміри дверного отвору і приміщення в цілому (особливо важлива висота стель);
- призначення кімнати;
- інтер’єр і стиль кімнати.
Стилі міжкімнатних арок в квартирі
- Арки в класичному стилі
Витончені класичні арки, які мають плавними лініями і правильними пропорціями, чудово виглядають в будь-якій частині квартири – в коридорі, кухні або вітальні. У арочний блок класичної арки може входити колона або полуколонна. Якщо ж оформлення такої конструкції буде доповнено витіюватою різьбленням, ліпленням або елементами скульптури, то такий пишний варіант ідеально впишеться в стиль бароко або ампір. Також вдала оздоблення класичної арки за допомогою поліуретанових молдингів, забарвлених в потрібний колір, або ж за допомогою дерева, а також матеріалами, що імітують дерево.
- Арки в стилі модерн
Великий радіус і добре помітний перехід від прямого ділянки до заокругленої у таких арок завжди виглядає ефектно. Як правило, міжкімнатні арки в стилі модерн оформляються деревом або панелями МДФ. Але зробити це своїми руками непросто, тому бажано звернутися за допомогою в спеціальну фірму, або ж спочатку купити бажану обробку майбутньої арки, і вже під неї підганяти розміри і форму.
- Арки в стилі хай-тек
В мінімалістичному і лаконічному інтер’єрі буде виграшно виглядати арка оригінальною, а не класичної форми. Оптимальні в даному випадку арка-“портал” арка незвичайною, неправильної форми. Причому стиль хай-тек не передбачає складного оформлення: цілком достатньо пофарбувати її одним кольором зі стінами. При бажанні арку можна додатково декорувати акриловими дзеркалами, вбудованими світильниками або будь-якими іншими оздоблювальними матеріалами, що мають гладку, глянцеву поверхню.
Як оформити арку
Найчастіше для обробки арок використовують:
- дерево;
- пластик;
- гіпсокартон;
- МДФ;
- цегла;
- декоративний камінь.
У квартирі, поряд з обклеюванням шпалерами і простий фарбуванням аркових прорізів, найчастіше використовуються цегла, гіпсокартон і дерево. Наприклад, обробка арочних прорізів натуральним деревом в коридорі або кухні виглядають дуже красиво і дорого, але такі арки досить важкі і чимало коштують. Але треба мати на увазі, що дерев’яна арка буде вимагати постійного догляду, оскільки на цей матеріал негативно впливає висока вологість і температурні коливання. З цієї причини арку між кухнею і їдальнею або коридором можна обробити деревом, тільки якщо на кухні є хороша витяжка, контролює рівень вологості і температуру.
Оздоблення арки цеглою стійка й довговічна, але вимагає особливих навичок. Крім того, в цеглі неможливо втілити нестандартні дизайнерські рішення.
Дуже красиві арки, декоровані камінням або вітражами з кольорового скла. Також цікаві та практичні оригінальні варіанти, доповнені різноманітними вставками або поличками.
Ідеальний для оздоблення арки гіпсокартон, який практично позбавлений недоліків – йому можна надати будь-яку форму та оформити інтер’єр в абсолютно неповторному стилі.